Könnyebb, gyorsabb és testreszabott klienseszköz-használat az MI funkciók segítségével
Interjú Molnár Leventével,
a Dell Technologies Magyarország kliens termékspecialistájával
Interjú Molnár Leventével,
a Dell Technologies Magyarország kliens termékspecialistájával
A mesterséges intelligencia ugrásszerűen növelheti a termelékenységet, így nem csoda, hogy a vállalatok infrastruktúrájában is egyre inkább MI alapú megoldásokat alkalmaznak. De vajon mi a helyzet a kliens oldalon? Hogyan befolyásolja a kliens termékek fejlesztését a mesterséges intelligencia?
A személyi számítógépek annak idején hirtelen és példátlan mértékben növelték az emberi munka és a vállalatok termelékenységét. Hasonló, ugrásszerű fejlődést ígér most az MI; nincs olyan vállalat, amelynek ezzel a szöveges, grafikus és audiovizuális tartalmat kereső, kivonatoló, összegző, szerkesztő és előállító technológiával ne lehetne a hatékonyságot növelő megoldást fejleszteni.
A klienstermékek kapcsán sokkal kevesebbet szoktunk beszélni a mesterséges intelligencia-alapú megoldásokról, pedig a Dell Technologies termékportfóliójában tulajdonképpen már évek óta jelen van a technológia, méghozzá az üzleti eszközeinkben. Nem kell bonyolult dolgokra gondolnunk. A Dell Optimizer szoftver például a laptopokon automatikusan optimalizálja a gépek erőforráskihasználását a felhasználó szokásai alapján. Lehetővé teszi, hogy az alkalmazások gyorsabban fussanak vagy hogy az akkumulátor hosszabb ideig bírja. Képes konferenciahívás közben a háttérzajok kiszűrésére, valamint védi a kijelzőn látható információt az illetéktelen tekintetektől.
Milyen további MI alapú technológiákat alkalmaz a vállalat a kliens termékeknél?
A Dellnél három fő pillére van a mesterséges intelligencia használatának kliensoldalon.
Ahogyan említettem, az egyik már régóta ügyfeleink rendelkezésére áll. Amikor a laptop már a felhasználónál van, az MI-alapú szoftver megtanulja a használati szokásokat és az alapján állítja be a gépet, bocsátja rendelkezésre az erőforrásokat. Így tudjuk legjobban testre szabni az eszközt a felhasználónál, a gépet használó elvárásainak megfelelve. Erre példa a Dell Optimizer több modulja.
A másik pillérünk az új generációs (Meteor Lake) Intel processzor, amely az új Dell Latitude és Precision laptopokban már megtalálható. Az egyre összetettebb architektúrájú és kompaktabb processzorok sokkal több funkciót kínálnak. Új fejlesztés az NPU, vagy neurális feldolgozó egység, amely képes átvenni bizonyos MI munkafolyamatokat a központi feldolgozói egységtől, így már viszonylag alacsony terhet jelent az MI-alapú megoldások munkafolyamatainak futtatása és az eszköz általánosan is gyorsabbá válik. A processzor már integrált vezetéknélküli csatlakozást is tud biztosítani, új architektúrája pedig garantálja az energiahatékony működést, és így a laptopoknál a hosszabb üzemidőt akkumulátoros használatkor.
Harmadik pillérünk a Microsoft MI fejlesztéseit foglalja magában. Többek között a Windowsba és Office alkalmazásokba integrált Copilot megoldás tartozik ide, amely hidat teremt a különböző produktumok között, lényegesen leegyszerűsítve az általános irodai munkavégzés mindennapi feladatait, pl. egy dokumentum tartalmából prezentáció készítését, munkaanyagok kivonatolását és továbbítását vagy akár komplex vizuális kimutatások készítését alapadatokból pillanatok alatt.
A Dell legfontosabb szerepe, hogy kihasználja és támogassa az Intel és a Microsoft mesterséges intelligencia alapú fejlesztéseit, kiegészítve azt az AI-alapú fejlesztések erőforrásigényének kiszolgálásával a Precision munkaállomások segítségével.
Hogyan változott az idén a Dell asztali PC portfóliója?
Számos olyan fejlesztést vezettünk be idén, amely a felhasználók kényelmét szolgálja. Az összes Optiplex terméken elérhető már az előlapi USB-C csatlakozó, illetve mindegyik gépben gyors DDR5 memória található már. A termékek a legújabb Intel asztali processzor családdal, az úgynevezett Raptor Lake Refresh processzorokkal érkeznek. A wifi kártyák kínálata bővült és egyéb, új hardverkomponensekkel is bővítjük kínálatunkat a széleskörű konfigurálhatóság érdekében. De van példa egyszerűsítésre is, pl. a mikroházaknál már csak SSD-ket használunk, második meghajtóként is.
Az All-in-one termékeknél még fejlettebb webkamerát építünk már be idén, amely remekül tud alkalmazkodni a változó fényviszonyokhoz, jelentősen javítva ezzel a képminőséget is a videókonferenciák alatt.
Mi a helyzet a laptopokkal?
A Latitude termékcsaládnál kiemelendő a magnéziumötvözetből készült termékcsalád tagjainak bővülése, amelyek nagyban támogatják a mobil munkavégzést is. Nagyon könnyű eszközökről beszélünk, több modell az 1 kilogrammot sem éri el, és mégis kompromisszumok nélküli üzleti laptopokat kapunk, aktív hűtéssel, olyan portokkal, melyek már egyre kevésbé találhatók meg integráltan a prémium eszközökben (pl. HMDI vagy USB-A port). Impozáns megjelenést kaptak ezek a modellek, úgynevezett „River” kék színben kaphatók. De az alumíniumhívők sem csalódnak a portfoliónkat böngészve, pl. a 9000-es szériából a 14” colos 9450-es Latitude újult meg. Az újdonságok közül megemlíteném még a várva várt 7350-es ’detachable’, azaz levehető billentyűzettel rendelkező eszközünket, mely szépségével és beltartalmával is levehet minket a lábunkról.
Precision termékcsaládunkban is új modellek jelentek meg, elsősorban a legkeresettebb alapmodellek frissültek eddig, Idén is büszkék vagyunk arra, hogy az összes mobil munkaállomásunk magyar billentyűzettel is elérhető, s természetesen a legújabb fejlesztésű diszkrét videóvezérlőkkel is választhatók igen széles kínálatban.
Azt is meg kell említeni, hogy a prémium kategóriájú, új processzorokkal rendelkező és teljesen átalakult XPS gépek már 13,3”, 14” és 16”-os méretben is elérhetők gyári magyar billentyűzettel.
A Dellnél rendkívül széles a perifériaeszközök kínálata is. Milyen újdonságokra számíthatunk?
A legnépszerűbb monitorok továbbra is a ’P’ azaz Professional sorozatból kerülnek ki. A 24 és 27 colos Full HD-s modellek a legkedveltebbek, amelyek idén komoly fejlesztésen estek át. Ezen modellek már ebben az általános üzleti célú felhasználást kiszolgáló termékcsaládban is 100 Hz-es képfrissítéssel rendelkeznek, és minden hagyományos megjelenítőnek van egy beépített dokkolós verziója, ahol az audió/videókapcsolaton felül egyetlen USB C kábel biztosítja a vezetékes hálózati csatlakozást és a laptop tápellátását is, így egy letisztult és rendezett munkakörnyezetet tudunk biztosítani úgynevezett shared desk környezetben, akár többmonitoros kialakításban is. Növeltük a monitorok kontrasztarányát és egyre vékonyabbak lesznek a képernyők keretei is minden oldalon, amely valamennyi monitornál a kényelmesebb felhasználás mellett elegáns megjelenést is biztosít. Természetesen a káros kékfény-kibocsátást is tovább csökkentettük, melyet továbbra is független tanúsító igazol. A hatékony videókonferenciák lebonyolításához szükséges prémium megoldásokat integráltuk a középkategóriás termékcsaládba is, s idén saját fejlesztésű fejhallgatókkal is frissítettük kínálatunkat. A fejhallgatóink így már önmagukban is egy teljes termékpalettát képviselnek, ahol mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb modellt.
A Dell mindig a biztonságot szem előtt tartva fejlesztette újdonságait. Milyen megoldások születtek ezen a területen?
Az ilyen célú fejlesztéseink közül idén kiemelném a ControlVault megoldásunk továbbfejlesztését, amellyel az ujjlenyomatunk felismerését tudjuk finomítani minden egyes belépéssel. Ez a belépési mód eddig is létezett, de most az ujjlenyomatos belépések során folyamatosan ’finomodik’ a tárolt mintahalmaz, így aktualizálva a meglévő adatbázist. Az így előállított biometrikus adatokat természetesen továbbra is külön hardveren, egy izolált chipen tároljuk, amelyen nemcsak az adattárolás, hanem az adatfeldolgozás is megtörténik, jelentősen megnehezítve így az adatokhoz történő illetéktelen hozzáférést.
Továbbra is kiemelt szempont a fenntarthatóság az eszközök gyártásánál?
Sok új eredményt értünk el a fenntarthatóság területén is, hiszen jelentősen növeltük az újrahasznosított alumínium használatát, valamint elkezdtük az újrahasznosított magnézium alkalmazását is. Az idei évtől az akkumulátorokban is újrahasznosított kobaltot használunk jelentős mennyiségben, illetve a kábelekben az újrahasznosított réz mennyiségét növeljük folyamatosan. A környezetünk megóvása továbbra is a legmagasabb prioritások egyike és folyamatosan dolgozunk az újabb és újabb újrahasznosított anyagok felhasználásán. A hosszútávú célunk, hogy minden eladott új termék után egy azonos termékcsoportba tartozó régi, leselejtezett IT eszközt felelősen újrahasznosítsunk.
Miért érdemes a Dellt választaniuk azoknak, akik mesterséges intelligencia alapú megoldásokban gondolkodnak?
A Dell Technologies-nak – megbízható gyártóként – tapasztalata van már abban, hogy az MI adta lehetőségek mentén hogyan lehet az eszközök használhatóságát fejleszteni úgy, hogy az ne menjen a biztonság rovására. Fejlesztéseink lokálisan optimalizálják az eszközök teljesítményét és használatát, anélkül, hogy adataink bárhová is kikerülnének a gépről.
Az MI egy komplex ökoszisztémának a részét képezi már most, amit nem tudunk elkerülni, de megfontoltan, biztonsági szempontokat figyelembe véve kell fejlesztenünk, ehhez mi segítséget tudunk nyújtani. A Dell Technologies-zal az ügyfeleink kihasználhatják a MI által felturbózott eszközök erejét, egyidejűleg új szintre emelhetik a hatékonyságot és a biztonságot.
Dell Technologies